JSDH, Výjezdy jednotky

Technická pomoc – 19.12.2022

Aby toho v naší malé obci za jeden den nebylo málo, tak jsme byli ve 13:44 povolání KOPISem na odstraňování překážek. V poplachové zprávě bylo uvedeno: „zapadlé auto, brání v provozu“, hned jsme věděli, že pojedeme vyprošťovat vozidlo, které uvízlo v závěji. Jelikož už od ranních hodin foukalo, v poledne vítr ještě zesílil, což mělo za následek vytvoření místy až 40 centimetrových sněhových jazyků.

Před zahájením vyproštění jsme se spojili pomoci vysílačky s operačním důstojníkem, aby kontaktoval Správu silnic Moravskoslezského kraje, ať pošlou techniku na odstranění  sněhu. Vozidlo jsme se pokusili vyprostit vlastními silami, ale ani se nehlo. Proto přišel na řadu naviják na našem novém vozidle. Po vyproštění jsme dočasně uzavřeli silnici a vyčkali na příjezd traktoru s pluhem. Za 45 min od vyhlášení poplachu byla silnice opět s opatrnosti průjezdná.

Na závěr bych chtěl dodat, že obecní investice do nového zásahového vozidla  a vybavení, které jsme předtím neměli, se rozhodně vyplatila. Mnoho lidí si může myslet, že taková technika je pro naší JPO 5 naprosto zbytečná, ale je to přesně naopak. Ukázalo se, že naviják je opravdový pomocník.